Opinie o Nas
Kategorie blog
Translator
 
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bezpieczne zakupy

1. Różne formy płatności (PayU - obsługuje każdy Polski bank oraz karty kredytowe z całego świata, PayPal, płatność za pobraniem). Możliwy jest również odbiór osobisty i płatność gotówką w siedzibie firmy.
2. Gwarancja satysfakcji i zwrotu pieniędzy (14 dni na zwrot towaru).
3. Szyfrowane dane i transakcje 256-bitowym certyfikatem SSL wydanym dla naszej firmy po dokładnym audycie przez firmę Geotrust(Symantec), dzięki czemu mogą Państwo nie tylko potwierdzić nasze dane klikając na zielony pasek przy adresie naszej strony w przeglądarce, ale również mieć pewność, że Państwa bezpieczeństwo przy zakupach w naszym sklepie jest dla nas priorytetem, a dane nam powierzone nie wpadną w niepowołane ręce.
4. POK - Program Ochrony Kupujących - przy płatności za pośrednictwem PayU w naszym sklepie oraz zaznaczeniu odpowiedniej opcji - ubezpieczenie transakcji do 10000zł w przypadku nieotrzymania przedmiotu lub otrzymania przedmiotu niezgodnego z zamówieniem.
5. Rzetelna firma - certyfikat wydany przez KRD potwierdzający naszą rzetelność finansową - kliknij.
6. Super sprzedawca - certyfikat wydawany co miesiąc po weryfikacji przez serwis Allegro.pl potwierdzający najwyższą jakość obsługi na podstawie oceny transakcji przez naszych Klientów w zakresie kontaktu ze sprzedającym, czasu realizacji zamówienia, kosztu wysyłki oraz zgodności przedmiotu z opisem - kliknij.
7. Słucham swoich Klientów - program opineo.pl, dzięki któremu Klienci mogą wypowiedzieć się na temat realizacji zamówienia w naszej firmie oraz dodatkowo potwierdza, iż zadowolenie każdego Klienta oraz najwyższa jakość obsługi jest dla nas najważniejsza (widget po prawej stronie).

A jeśli nadal mają Państwo wątpliwości - zawsze możecie kupić każdy towar z oferty naszej firmy za pośrednictwem serwisu ALLEGRO, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Kliknij!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
H.265/HEVC - co to jest i co warto wiedzieć o nowym standardzie kompresji?

Kompresja H.265Ponieważ urządzenia telewizji przemysłowej są stale rozwijane, cyklicznie powraca problem zapisu ogromnych ilości danych, dostarczanych np. przez kamery do monitoringu. Na długi czas rozwiązaniem był kodek H.264 i autorskie wersje(typu H.264+), ale od kilku miesięcy, wraz z pojawieniem się kamer o rozdzielczościach nawet 4 krotnie wyższych niż FullHD, temat powrócił.

Co zatem w przypadku dużych systemów, braku możliwości nagrania po detekcji, wymaganym długim czasie zapisu, czy coraz bardziej popularnych(nawet w systemach przydomowych), kamerach o wysokich rozdzielczościach? W te miejsce wkracza, coraz bardziej rozpowszechniany, kodek HEVC, nazywany również H.265.

 

 

Co to jest jest H.265/HEVC?

HEVC - High Efficiency Video Coding – to jeden z najnowszych standardów kompresji wideo, przygotowanych nie tylko z myślą o systemach CCTV, ale dla strumieniowania wideo wysokiej rozdzielczości ogólnie (np. przez serwisy internetowe oferujące dostęp do seriali i filmów).

HECV oferuje prawie dwukrotnie wyższą wydajność od poprzednika, a obsługiwana rozdzielczość dochodzi do 8K UHD. Za wydajność uważa się w tym przypadku możliwość zapisu materiału wideo, przy użyciu najmniejszego możliwego bitrate, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego poziomu jakości zapisywanego materiału.

Dlatego, o ile H.264 pozwalało na obniżenie bitrate do bardzo niskich wartości, to poniżej pewnego poziomu kompresja powodowała duże ubytki w obrazie. Przy zastosowaniu H.265 możemy zachować jakość obrazu, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu pasma.

Ograniczone pasmo przekłada się z kolei nie tylko na ilość miejsca na dyskach. Dzięki wykorzystaniu lepszej kompresji, mniej danych musi zostać obsłużona przez sieć komputerową(np. switche). Zysk odczujemy też np. podczas podglądu z rejestratora przez Internet, na słabszym łączu.

W praktyce, z uwagi na algorytmy (oparte na predykcji i zmianach pomiędzy kolejnymi klatkami), które osiągają najwyższą wydajność przy niskiej ilości zmian w scenie(obraz statyczny), w przypadku kamer CCTV, częściej osiągalnym rezultatem jest około 30 do 50%, w zależności od sceny i ustawień.

Wady?

Warto wspomnieć o jednej z wad H.265 – mianowicie dużo większego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Rejestratory, dekodery wideo, stacje robocze do podglądu, ale również np. smartfony, muszą posiadać odpowiednią wydajność, aby dekodować i wyświetlić nagranie, lub obraz na żywo.

Systemy IP

Pierwszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest to, że w systemach IP to kamera koduje obraz. Musi więc obsługiwać H.265. Podobnie w przypadku rejestratora – musi wspierać H.265 aby możliwy był zapis i dekodowanie materiału. W przypadku starszych modeli często nie ma możliwości wprowadzenia obsługi HEVC wraz z nowym firmware, z uwagi na wymaganą wydajność procesora.

Następnie - współpraca urządzeń różnych producentów podczas użycia H.265. Tu podobnie jak w przypadku początków protokołu ONVIF – bywa różnie. Organizacja cały czas rozwija standard, ale z perspektywy czasu: wciąż występują błędy w implementacji i działaniu starszych kamer z H.264. Polecany jest dobór urządzeń tego samego producenta, oprócz pełnej kompatybilności, nie ma też obawy, że np. po aktualizacji firmware coś przestanie działać.

H.265 w systemach analogowych

Nowy standard powoli wchodzi również do systemów analogowych. Rejestratory zapisujące obraz „w H.265” oferuje już firma Hikvision w serii urządzeń TurboHD 4.0. W tym przypadku było to koniecznym krokiem w rozwoju HDTVI, a niebawem do kamer 2, 3 i 5MPX dołączą modele o rozdzielczości 8MPX(4K)…wciąż mogące pracować na okablowaniu koncentrycznym!

HEVC powinno pojawić się już niedługo również w modelach marki Dahua(która rozwija standard HDCVI, kamery 8MPX są już w sprzedaży). Inni producenci zapewne też niedługo dołączą.

Czy można jeszcze lepiej?

HEVC, podobnie jak kiedyś H.264, w dalszym ciągu pozostawia miejsce dla poprawek. Algorytmy są cały czas ulepszane, czego przykładem są m.in. technologie:

Zipstream – rozwijana przez firmę Axis Communications

WiseStream – wprowadzona w kamerach marki Hanwha Techwin(dawniej Samsung Techwin)

SmartStream II – obecna w produktach Vivotek

Smart H.265 – wprowadzona do kamer Dahua

H.265+ - którą znajdziemy w urządzeniach Hikvision, m.in. w kamerach EasyIP 3.0.

Każda z nich pozwala na jeszcze wyższą poprawę wydajności, średnio o około 30-50% - względem H.265. W skrajnych przypadkach wyniki mogą być jeszcze lepsze, zwłaszcza w przypadku scen z małą ilością zmian w obrazie i tych zarejestrowanych w nocy.

Wyniki z użycia H.265+, w kamerze Hikvision, przedstawiamy poniżej. Ustawienia standardowe(proponowane przez firmware), strumień to rozdzielczość 6MPX oraz 20 klatek/s. Rejestracja w dzień, widok na ulicę i chodnik(bez scen całkowicie statycznych). Wykres przedstawia średnią wielkość pliku z nagraniem na 1 godzinę(w GB).

Porównanie kompresji wideo

Czy stosowanie H.265 w każdym systemie jest już niezbędne?

Oczywiście, że nie. H.264 to wciąż bardzo wydajny kodek, już rozpowszechniony, wymaga też mniejszej mocy obliczeniowej. Przy użyciu kamer i rejestratorów H.264 czy H.264+ i np. detekcji ruchu, w dalszym ciągu możemy stworzyć system oferujący dobry stosunek wydajności do ceny, o zadowalającym czasie zapisu. Z drugiej strony, przy kamerach o wysokich rozdzielczościach, koszt infrastruktury sieciowej, wielodyskowych rejestratorów i samych dysków, to czasem znaczna część wartości systemu – i tu H.265 przychodzi z pomocą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium