Opinie o Nas
Kategorie blog
Translator
 
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Bezpieczne zakupy

1. Różne formy płatności (PayU - obsługuje każdy Polski bank oraz karty kredytowe z całego świata, PayPal, płatność za pobraniem). Możliwy jest również odbiór osobisty i płatność gotówką w siedzibie firmy.
2. Gwarancja satysfakcji i zwrotu pieniędzy (14 dni na zwrot towaru).
3. Szyfrowane dane i transakcje 256-bitowym certyfikatem SSL wydanym dla naszej firmy po dokładnym audycie przez firmę Geotrust(Symantec), dzięki czemu mogą Państwo nie tylko potwierdzić nasze dane klikając na zielony pasek przy adresie naszej strony w przeglądarce, ale również mieć pewność, że Państwa bezpieczeństwo przy zakupach w naszym sklepie jest dla nas priorytetem, a dane nam powierzone nie wpadną w niepowołane ręce.
4. POK - Program Ochrony Kupujących - przy płatności za pośrednictwem PayU w naszym sklepie oraz zaznaczeniu odpowiedniej opcji - ubezpieczenie transakcji do 10000zł w przypadku nieotrzymania przedmiotu lub otrzymania przedmiotu niezgodnego z zamówieniem.
5. Rzetelna firma - certyfikat wydany przez KRD potwierdzający naszą rzetelność finansową - kliknij.
6. Super sprzedawca - certyfikat wydawany co miesiąc po weryfikacji przez serwis Allegro.pl potwierdzający najwyższą jakość obsługi na podstawie oceny transakcji przez naszych Klientów w zakresie kontaktu ze sprzedającym, czasu realizacji zamówienia, kosztu wysyłki oraz zgodności przedmiotu z opisem - kliknij.
7. Słucham swoich Klientów - program opineo.pl, dzięki któremu Klienci mogą wypowiedzieć się na temat realizacji zamówienia w naszej firmie oraz dodatkowo potwierdza, iż zadowolenie każdego Klienta oraz najwyższa jakość obsługi jest dla nas najważniejsza (widget po prawej stronie).

A jeśli nadal mają Państwo wątpliwości - zawsze możecie kupić każdy towar z oferty naszej firmy za pośrednictwem serwisu ALLEGRO, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Kliknij!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Analog, AHD, HD-TVI, HD-CVI, HD-SDI, IP. Co wybrać w obecnej chwili?

Na rynku istnieje wiele technologii, na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobnych. Zobacz czym się różnią, jakie mają wady i zalety, a także co najlepiej wybrać w dzisiejszych czasach, aby spełniało oczekiwania jakościowe i finansowe.

Na rynku istnieje w tym momencie bardzo dużo rodzajów monitoringu wizyjnego i co chwile pojawiają się nowe. Tutaj znajduje się krótki opis najbardziej znanych na rynku odmian technologii dozoru wizyjnego. Można przeczytać czym się różnią, jakie mają wady i zalety, a także co najlepiej wybrać w dzisiejszych czasach, także myśląc przyszłościowo. Zaczniemy od najbardziej znanych technologii, po drodze opisując inne.  Co wybrać, żeby spełniało nasze oczekiwania jakościowe i finansowe?

Technologia analogowa – szeroko znana i wciąż stosowana jako najtańsza, ale i najniższej jakości video wśród zabezpieczeń wizyjnych. Najbardziej zaawansowane wersje kamer i rejestratorów osiągają rozdzielczość 960H, czyli nie wyższą niż dostępne równolegle inne technologie. W tym momencie najwyższą rozdzielczością dostępną w przypadku tego rodzaju monitoringu jest WD1 (960H x 576, PAL). Istnieje szereg pochodnych tej opcji, które są wciąż rozwijane.

Technologia HD-TVI (Turbo HD; High Definition Transport Video Interface) – stworzona niedawno, działająca wciąż na kablach koncentrycznych. Oferuje rozdzielczości dochodzące do 1080p, transmisję do 450m bez wzmacniacza sygnału, bardzo dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, niskie opóźnienia spowodowane odległością i dekodowaniem sygnału (video nie jest skompresowane) oraz dwukierunkową komunikację, a co za tym idzie przez jeden kabel możliwe jest między innymi sterowanie PTZ i zmiana ustawień kamery – tylko jednym kablem! Jako nieliczna, jest kompatybilna wstecznie z technologią analogową, a modele rejestratorów praktycznie zawsze posiadają jeszcze do dyspozycji kanały IP (przez producentów zwane trybrydami, ze względu na dostępność 3 technologii), dlatego migracja ze starszych systemów ogranicza się do wymiany sprzętów końcowych, bez potrzeby przebudowywania instalacji. W łatwy sposób w takim razie możemy po kolei wymieniać elementy istniejącej instalacji zaczynając od rejestratora, na kamerach kończąc. Nie rozbudowując zbyt istniejącej instalacji LAN, można także dodać kamery IP, o których mowa jest niżej. Opcja taka jest idealna w przypadku konsolidacji 2 instalacji IP i analogowej w jedną oraz przy chęci migracji na lepszą jakość CCTV.

Pod względem obrazu, na tle technologii działających na kablu koncentrycznym, HD-TVI wypada jako najbardziej kolorystyczne, naturalne, posiadające najwyższy kontrast (szczególnie widoczne w przypadku nagłych i ostrych zmian kolorów) i szczegółowość.

Technologia IP – Działająca na skrętce komputerowej lub sieci bezprzewodowej, oferująca jak dotąd najwyższą jakość obrazu. Przy najwyższych rozdzielczościach charakteryzuje się niestety wysoką ceną. W wielu miejscach nie wymaga zbyt dużego przebudowywania instalacji sieciowej do podłączenia – najczęściej wystarczy dopięcie ekwipunku sieciowego, takich jak switche lub routery, do już istniejącej infrastruktury. Mimo to, jest to technologia dosyć bardzo narażona na spowolnienia, zacięcia i zamarzanie obrazu, o ile nie ma oddzielnie utworzonej sieci tylko i wyłącznie dla systemu wizyjnego. Nawet synchronizacja poczty, czy intensywne używanie Internetu może w jakiś sposób wpłynąć na przepływ danych z kamer do punktu rejestracji obrazu. Ze względu na to, że osprzęt sieciowy jest wąskim gardłem przy tego typu instalacjach, powinniśmy dopilnować, aby urządzenia kierujące przepływem ruchu sieciowego były wystarczająco dużej przepustowości i jakości, a kabel skrętka jak najwyższej możliwej kategorii – później nie będziemy musieli się martwić o wymianę infrastruktury w przypadku chęci zakupu czegoś lepszego.  W niektórych przypadkach, jeśli użytkownikowi zależy na stabilności przy przewidywanym dużym ruchu sieciowym ze strony kamer, konieczne będzie utworzenie fizycznej podsieci tylko i wyłącznie na potrzeby dozoru IP.

Kamery i rejestratory IP aby ze sobą współpracować, powinny posiadać standard ONViF. Jest to porozumienie  producentów na temat tworzenia standardów komunikacji poszczególnych produktów bezpieczeństwa pracujących w sieci. Często niestety kupując sprzęt nieznanych producentów nie ma możliwości sparowania ze sobą zakupionych produktów. Jest to właśnie spowodowane niespełnionym standardem.

Na pewno zaletą kamer IP są wbudowane systemy operacyjne, które umożliwiają ustawienie indywidualnie każdego urządzenia pod życzenie użytkownika. Większość z nich da się obsługiwać za pomocą udostępnionej przez sprzęt strony internetowej, więc podgląd na żywo dostępny jest bez konieczności instalowania dodatkowej oprogramowania, a samą instalację przeprowadzamy podpinając tylko kabel sieciowy. Z drugiej strony, wymaga się przynajmniej minimalnej wiedzy o działaniu sieci komputerowej aby dokonać instalacji całego systemu,

Trzeba tez wspomnieć o  możliwości zasilania PoE kamer IP – to zintegrowanie w jednym kablu Ethernet zarówno danych, jak i zasilania, dzięki czemu do urządzenia może wchodzić tylko skrętka komputerowa – ogranicza to koszty instalacji. W tym wypadku, możliwe jest użycie adapterów PoE, lub zakupić switch z zasilanymi PoE gniazdami sieciowymi. Niestety nie wszystkie kamery IP posiadają wbudowane zasilanie PoE, natomiast jest to łatwo rozwiązywalne stosując na końcu kabla adapter zasilający, oddzielający zasilanie od sygnału.

Technologia HD-SDI stworzona została pod koniec ubiegłego wieku na potrzeby studiów telewizyjnych. Umożliwia ona przesyłanie obrazu kablem koncentrycznym z rozdzielczością 720p oraz 1080p ze skanowaniem progresywnym, jednak na odległość tylko 100m, co możemy dowolnie wydłużać korzystając z repeaterów sygnału. Technologia również nie korzysta z kodowania przesyłanego obrazu, co za tym idzie praktycznie brak jest jakichkolwiek opóźnień między wyświetleniem a wydarzeniem rzeczywistym.

Technologia HD-CVI (High Definition Composite Video Interface) – to opcja transmisji video w wysokiej jakości przez kabel koncentryczny, pozwalająca na przesyłanie sygnału video na stosunkowo dalekie odległości przy niskich kosztach, możliwa jest również instalacja skomplikowanych systemów dozoru.

Cała idea technologii polega na niwelacji sygnału do poziomu i wysłanie przez zaadoptowanie pasma podstawowego i modulacji QAM. Sposób eliminuje przesłuchy międzykanałowe CVBS i oddziela od siebie sygnały barwy i jasności, dzięki czemu ulepszona jest jakość obrazu.

HD-CVI ma dwie odmiany – 1920H (1920x1080) i 1280H (1280x720). Obydwie są kompatybilne z szeroko stosowanymi 1080p i 720p. W dodatku technologia zawiera w sobie patent zwany ASC (Auto Signal Compensation), dzięki czemu sygnał ulega tylko minimalnie małej dystorsji przy przesyle na większe odległości).

Tak samo jak w przypadku technologii analogowej, cały system jest topologii gwiazdy – sieć kamer posiada scentralizowaną jednostkę zarządzająca i zbierająca informacje (rejestrator) z urządzeń na brzegach (kamer).

Technologia również umożliwia transmisję kilku sygnałów przez jeden kabel – zarówno sygnał audio jak i dwu-kierunkową komunikację. Sygnały są zsynchronizowane z linią video.  Komunikacja umożliwia sterowanie ostrością, kontrola PTZ, nadawanie sygnału alarmowego itp.

Technologia AHD to kolejna znana i wschodząca dopiero opcja dozoru telewizyjnego. Podobnie jak HD-CVI, charakteryzuje się możliwością przesyłania sygnału na duże odległości posługując się zwykłym kablem koncentryczny i rozdzielczością 720p. Producenci pracują już nad rozwinięciem tej gałęzi do przynajmniej 1080p, nowości mają pojawić się w drugiej połowie 2015 roku.

Również tak samo jak HD-CVI potrzebuje w pełni kompatybilnych kamer i rejestratorów do wspólnego działania i nie jest kompatybilna z kamerami analogowymi.

Czym to się różni?

Różnice między HDCVI a HDSDI to między innymi kilkukrotnie większa długość transmisji. Dla porównania, sygnał HD-SDI zanika w granicach 100m, gdzie przy HDCVI sięga on przynajmniej 500m. Również jest bardziej odporny na interferencję. Środowisko HD-SDI ma bardzo słabą odporność na wysokie częstotliwości, która może powodować zakłócenia na linii. W tym celu HDTVI używa niskich częstotliwości, które są bardziej odporne na zakłócenia wysokich częstotliwości zapewniając wyższą i stabilniejszą jakość obrazu. Poza tym, HDSDI wymaga specjalnych rodzajów kabli o określonych parametrach.

Porównując technologie oparte na kablu koncentrycznym i wspólnej sieci komputerowej, okazuje się że bardziej niezawodny sposób transmisji jest w pierwszym rozwiązaniu. Kamery i rejestratory IP mogą zostać zduszone przez powiększony ruch sieciowy pochodzący od innych urządzeń, co może powodować mniejsze lub większe problemy z odbieraniem obrazu. Problem daje się rozwiązać zmianą infrastruktury sieciowej na szybszą, o większej przepustowości, lub dedykowanej sieci tylko i wyłącznie pod instalację. Poza tym, technologie koncentryczne nie kompresują sygnału, więc nie ma potrzeby dekodowania sygnału wchodzącego do rejestratora. Zyskuje się tym dużo mniejsze opóźnienia wyświetlania.

Najbardziej zbliżone do siebie technologie, tj. HD-TVI, HD-CVI i AHD nie różnią się one praktycznie niczym pod względem technicznym (największa różnica to: AHD w tym momencie oferuje tylko 720p).  Porównując jednak zapisy kamer o niemalże identycznych parametrach, można zauważyć, że obraz z kamer HD-TVI jest bardziej naturalny, wyostrzony, żywszy oraz bardziej kontrastowy. Szczególnie widać to w przypadku bardzo intensywnych zmian kolorów czy w trybie kolorowym, czy białym – w przypadku HD-CVI, kamera nie jest w stanie uchwycić dokładnego miejsca załamania kolorów.

Drugim bardzo ważnym parametrem, znowu na korzyść HD-TVI jest kompatybilność wsteczna rejestratorów. Do tych urządzeń z powodzeniem możemy podłączać zwykłe kamery analogowe, najczęściej również są one zgodne z kamerami IP. W tego typu rozwiązaniach dysponujemy najczęściej sumą kanałów, która może być podzielona na IP i HD-TVI. Do HD-CVI niestety, możemy podłączyć tylko urządzenia tego samego rodzaju.

Podsumowanie

Jak zdołaliśmy zauważyć, najciekawszą opcją w tym momencie jest technologia HD-TVI – chodzi tu przede wszystkim o kompatybilność z innymi, również starszymi systemami, możliwość konsolidacji oddzielnie działających instalacji, a także wysoka rozdzielczość oferowanych przez producentów kamer. Jest też dużo tańsza niż porównywalne kamery IP, nie ma opóźnień, nie wymaga wzmacniaczy sygnału przy większych odległościach, jest trudna do zakłócenia i zdławienia innymi informacjami.

Z drugiej strony, kamery IP posiadają wachlarz kamer o dużo wyższej rozdzielczości, nawet dochodzących do 20MPx. Wymaga to oczywiście bardzo sprawnej sieci i urządzenia rejestrującego, jednak jeśli użytkownikowi zależy przede wszystkim na jakości obrazu nie dbając o koszty, to jest to rozwiązanie, którego nie pobije żadne inne pod względem jakości.

 

 

Wszystkie wpisy na blogu z kategorii "Informacje techniczne":

1. Analog, AHD, HD-TVI, HD-CVI, HD-SDI, IP. Co wybrać w obecnej chwili?

2. Co to jest HD-TVI?

3. Jakie są rozdzielczości w systemach CCTV?

4. Szczelność obudowy - co oznaczają poszczególne klasy szczelności?

5. 4K vs pozostałe rozdzielczości CCTV

6. Kamery wandaloodporne - czyli słów kilka o skali odporności mechanicznej IK

7. MJPEG – Algorytmy kompresji wideo, cz.1.

8. Onvif: w skrócie

9. SADP - narzędzie do konfiguracji urządzeń Hikvision

10. EZVIZ - chmura P2P dla urządzeń Hikvision

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium